The Narrow Road

Lam Sum, Hongkong,

窄路微塵, 2022, 115 min, K12

Pientä siivousfirmaa pyörittävälle Chakille kertyy korona-aikana keikkoja juuri sen verran, että apurille on tarvetta. Rajoitusten ja sulkujen autioittamassa kaupungissa riittää edelleen desinfioitavaa. Naapurissa pienen tyttärensä kanssa vailla tuloja sinnittelevä Candy saa puhuttua tehtävän itselleen. Hänen elämänsä on muutoinkin ollut epävakaata, mutta nyt mahdollisuudet ovat entisestään vähentyneet ja jakautuvat silmiinpistävän epätasaisesti.

Hong Kong kylttien täyttämine katuineen on tuttu, mutta muuttunut. Kerrostalojen miniasuntojen siivous voi tuoda mieleen legendaarisen Chungking Expressin, mutta hahmot ovat lähempänä Shopliftersiä. Toivo on löydettävissä ihmisten välisestä luottamuksesta ja välittämisestä.

Jenni Peisa

La 18.3. klo 21:30 Kinopalatsi 9

Su 19.3. klo 10:45 Kinopalatsi 10

Osasto: Avainsana tuotteelle

Kuvaus


Ohjaus: Lam Sum. Käsikirjoitus: Fean Chung. Tuotanto: MM2 Studios. Kuvaus: Meteor Cheung Yu Hon. Pääosissa: Louis Cheung, Angela Yuen. Kieli: kanton. Levitys: mm2 Hong Kong.