Myös tänä vuonna ohjelmisto sisältää tunnettujen ohjaajien, kuten Jia Zhangken, Ogigami Naokon ja Hong Sang-soon, odotettuja uutuuksia ja kansainvälisesti puhuttaneita teoksia, mutta myös nousevaa uutta elokuvaa pienemmistäkin elokuvamaista, kuten Kirgisiasta. Festivaalin fokus on Itä- ja Kaakkois-Aasiassa, sisältäen mm. queer-elokuvaa Vietnamista ja oudon horror-draaman, indonesialaiselle krokotiilifarmille keskittyvän Crocodile Tears.
Festivaalilla nähdään tänä vuonna aiempaa suurempi määrä elokuvia ja myös monipuolisesti tyylilajeja, kuten animaatioita ja dokumenttia.
Erityisteemana on tänä vuonna Etelä-Korea, josta esitellään myös kultakauden klassikoita Kino Reginassa Helsinki Cine Aasian, Kansallisen audiovisuaalisen instituutin ja Korean Film Archiven yhteistyösarjalla festivaalin molemmin puolin. Sarjan yhteydessä vieraaksi saapuu Koreasta elokuvatutkija Hwang Min-jin, joka esittelee aihetta myös Kinopalatsin keskustelutilaisuudessa festivaalin aikana.
Varsinaisessa festivaaliohjelmistossa Koreasta nähdään mm. jättinimien tähdittämiä tuotantoja, kuten Hyun Binin kassamenestystä kerännyt sotadraama Harbin, Lee Hyerin ysärinostalgiaa nostattava Victory ja jopa BTS:n RM:ää kuvaava dokumentti. Monien festivaaliyleisöiden rakastamalta Hong Sang-soolta tarjolla on By the Stream ja kauhun ystäviä ilahduttaa Exhuma.
Festivaalin avajaiselokuvana on kiinalainen Black Dog, joka sijoittuu Gobin autiomaan läheisyyteen Pekingin olympialaisten vuonna 2008. Cannes Un Certain Regard -palkittu teos leikittelee visuaalisesti upeissa maisemissa, sisältäen mehukkaan roolisuorituksen myös nyky-Kiinan avainohjaajalta Jia Zhangkelta. Jialta itseltään nähdään tämän uusin teos Caught by the Tides, joka lähestyy elokuvantekoa korona-ajan Kiinassa hyödyntäen ohjaajan aiempien elokuvien materiaalia. Korona-aika on teemana myös toisen pitkän linjan auteur-ohjaajan Lou Yen An Unfinished Filmissä.
Aasian vahvoista elokuvamaista myös Japani on edelleen keskeisessä roolissa. Useamman pääpalkintokategorian Tokion kansainvälisillä festivaaleilla voittanut Teki Cometh kuvaa kiehtovasti kirjallisuudenprofessorin vainoharhaista kierrettä. Monille suomalaisille Ruokala Lokki -elokuvastaan ja omintakeisista hahmoistaan tunnettu Ogigami Naoko kuvaa ympyrämuodosta hullaantuvaa taitelijahahmoa elokuvassa Maru.
Japanin monipuolista animaatiotuotantoa puolestaan edustavat ihastuttava The Colors Within ja veijarimainen Ghost Cat Anzu. Paljon puhuttaneena aiheena festivaalilla on mukana toimittaja Ito Shiorin omakohtainen dokumentti Black Box Diaries korkean profiilin raiskaustapauksesta, joka käynnisti Japanin #MeToo-liikkeen. Elokuva on finalistiehdokas dokumenttielokuvien Oscar-sarjassa, mutta poikinut myös lakijuttuja ja kritiikkiä aineiston luvattomasta käytöstä.
Koko ohjelmistoon pääset tutustumaan täällä!
Nelipäiväisen elokuvajuhlan lipunmyynti käynnistyy torstaina 27.2. Liput näytöksiin maksavat 12 euroa ja
viiden lipun sarjakortti 48€. Keskustelutilaisuuksiin on vapaa pääsy.